WMASP DZIAŁ DOKTORZY HONORIS CAUSA
zamknij
photo
2012/20

Tytuł doktora honoris causa łódzkiej ASP dla Jerzego Antkowiaka

     Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Zbigniewowi Jerzemu Antkowiakowi przez Senat Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskego w Łodzi odbywa się tuż po obchodach 60. rocznicy powstania "Mody Polskiej", kultowej instytucji, w której nasz bohater przez lata odgrywał wiodącą rolę jako projektant, odciskając piętno na wielu pokoleniach polskich designerów mody. Jestem pewna, że również na twórcach związancyh z naszą uczelnią.
     Historia Jerzego Antkowiaka - projektanta mody - i historia naszej Akademii toczyła się równolegle. Kiedy na przełomie 1960 i 1960 roku Zbigniew Jerzy Antkowiak rozpoczął swoją życiową przygodę z "Modą Polską", trwającą niemal 30 lat, w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi powstało Studium Odzieży, zaczątek obecnego Wydziału Tkaniny i Ubioru, który do dzisiaj rozwinął w swojej strukturze niemal wszystkie specjalności związane z kreowaniem ubioru. Jako jedyny wydział w Polsce, który w tak szerokim zakresie kształci projektantów mody, czujemy się upoważnieni do uhonorownia tym zaszczytnym tytułem projektanta, ikonę mody, który "wyprowadził poską modę na wielkie wybiegi".
     W dniu 15 listopada 2018 r. Rada Wydziału Tkaniny i Ubioru jednomyślnie podjęła uchwałę w sprawie wystąpienia do Senatu ASP w Łodzi z wnioskiem dotyczącycm nadania tytułu doktora honoris causa Zbigniewowi Jerzemu Antkowiakowi.
     Jest to dla nas wielka przyjemność i zaszczyt, tym bardziej, że po raz pierwszy w naszym kraju to wyróżnienie otrzyma kreator mody.
     Właśnie dobiega końca spektakularna, jubileuszowa wystawa poświęcona twórczości Zbigniewa Jerzego Antkowiaka, którą od kilku miesięcy możemy oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Prezentoawane na niej zbiory strojów o ponadczasowych liniach, a także szereg autorskich rysunków, obrazują nieprzeciętny talent, pasję i osobowść artystyczną ich twórcy, oraz pokazują, jak wielka moda nierozerwalnie łączy się ze sztuką.
     Dzięki temu przedsięwzięciu, a także naszej uroczystości, Zbigniew Jerzy Antkowiak na stałe wpisze się w krajobraz łódzkiego środowiska artystycznego. Jestem z tego dumna i pewna, że osiągnięcia naszego bohatera będą natchnieniem do działania dla najmłodszego pokolenia projektantów.
 
dr hab. Małgorzata Dobrzyniecka-Kojder, prof. nadzw.
Dziekan Wydziału Tkaniny i Ubioru
Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
 

PLIKI DO POBRANIA

dodaj komentarz