WMASP DZIAŁ PANOPTICUM
zamknij
2012/20

Fundament

W dniach 22 października – 5 listopada 2015 r. w Galerii Kobro Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi prezentowana była wystawa pt. “Fundament”, której autorami i kuratorami byli dr Magdalena Soboń i dr Artur Chrzanowski.

Wystawa była wspomnieniem o zmarłych profesorach Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W formie audiowizualnej instalacji przypomniane zostały postawy artystyczno-dydaktyczne z okresu 70 lat historii Uczelni. W wystawie zostały wykorzystane archiwalia pozyskane i zebrane z rozproszonych zasobów łódzkich muzeów i instytucji kultury, Polskiego Radia i Telewizji oraz od osób prywatnych. Uwaga autorów projektu skupiła się na dotarciu do tych spośród materiałów archiwalnych, które w jak największym stopniu uwzględniały osobisty aspekt prezentowanych postaci – rękopisów oraz autorskich tekstów drukowanych, nagrań dźwiękowych, dokumentacji fotograficznej, rejestracji filmowej i wideo.

W murach Uczelni zabrzmiały ponownie głosy wielu dawnych profesorów, znów można było zobaczyć ich twarze, wspomnieć ich słowa. Nie było to pełne kompendium wiedzy o wspominanych artystach, a jedynie okazja do symbolicznego spotkania, a także zachęta do dalszego poszerzania wiedzy o tych niezwykłych postaciach, które na przestrzeni wielu lat tworzyły obecną Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Wystawie towarzyszyła prezentacja wydawnictw w przestrzeni biblioteki ASP.

Wystawa „Fundament” organizowana była w ramach pracy badawczej finansowanej ze środków MNiSW.
dodaj komentarz